Ból to coś, co doskwiera nam na prawie każdym etapie naszego życia. Czasami próbujemy uśmierzać go domowymi sposobami, a innym razem uciekamy się do środków farmakologicznych. Staramy się go uniknąć prowadząc zdrowy i ustabilizowany tryb życia, ale przychodzi on niekontrolowanie i zupełnie niezależnie od naszej woli. Często dotykają nas bóle stawów i mięśni, które utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Przewlekły i uciążliwy ból miesiączkowy to utrapienie dla wielu kobiet, a migreny dotykają większości z nas. Jak radzić sobie z tym nieproszonym gościem, który często niszczy nam plany i wprowadza zamęt do naszego życia?
Jak walczyć z migreną?
Wielu z nas uważa, że migrena i ból głowy to dwie te same dolegliwości. W rzeczywistości wcale tak nie jest, a migrena jest przyczyną bólów głowy i trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Ta dolegliwość charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością na światło, dźwięki i różne zapachy. Podczas jej przebiegu mogą występować mdłości, zawroty głowy, zaburzenia nastroju, a niekiedy nawet zaburzenia widzenia. Domowe sposoby walki z migreną to przede wszystkim izolacja od wszelkich bodźców świata zewnętrznego i odpoczynek w ciemnym, cichym i przewietrzonym miejscu. Warto zrobić sobie także okłady lub zastosować specjalną taśmę migrenową. Kiedy ból się nasili najlepiej wziąć tabletkę przeciwbólową np. marki Ibuprex (https://liki24.pl/search/ibuprex/). Po zażyciu leku można położyć się spać w przyjemnym i bezpiecznym dla nas miejscu.
Bóle miesiączkowe, ciężki przeciwnik każdej kobiety
Bóle menstruacyjne u niektórych kobiet mogą być naprawdę silne i niestety niekiedy zakłócają normalne funkcjonowanie. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, podczas miesiączki zaleca się pić napary ziołowe, ponieważ działają one rozkurczowo. Doskonałym wyborem będą herbatki z melisy, mięty czy rumianku, gdyż oprócz działania także dobrze smakują. Kluczowym elementem jest także dbanie o odpowiednią dietę lekkostrawną, która zredukuje nieprzyjemne wzdęcia. Podczas okresu często naszym najlepszym przyjacielem jest termofor. W ramach ulgi można także wziąć ciepłą kąpiel, ale musimy pamiętać, że woda nie powinna być zbyt gorąca. Gdy ból nie ustaje najlepiej jest sięgnąć po sprawdzone tabletki przeciwbólowe.
Bóle kostne, mięśniowe i stawowe
Nie można lekceważyć bólów mięśniowo-stawowych, gdyż mogą być one objawami wielu poważnych chorób o podłożu nerwowym, wirusowym, a także np. niedoczynności tarczycy. Dlatego jeżeli poczujemy takie objawy warto natychmiast skonsultować się z lekarzem. Bóle kości, mięśni i stawów przychodzą także z wiekiem i mogą być związane z chorobą układową najczęściej schorzeniem układu ruchu. Odpowiedzią na tego rodzaju dolegliwości jest oczywiście odpowiednia dieta i dostosowana do potrzeb aktywność fizyczna. Gdy jednak ból staje się bardziej uciążliwy, należy zastosować fizjoterapię lub farmakoterapię. Na bóle kostne najlepiej stosować ciepłe lub zimne okłady, a także okłady żelowe, które z łatwością będziemy mogli znaleźć w aptece.
Ciężki przeciwnik - sprawdzone sposoby walki z bólem,