Kiedy powinniśmy wybrać się do alergologa

Wielokrotnie zastanawialiśmy się, czy nasze swędzenie, nieustający katar, kaszel lub łzawienie jest chwilową niedyspozycją czy jednak objawy te mają związek z czymś bardziej skomplikowanym? Bardzo dużo osób nie ma pojęcia, że posiada alergie na coś, dopóki w późnym wieku nie spróbuje danego składnika lub nie poczuje konkretnego zapachu. W przypadku takich sytuacji najlepiej udać się do alergologa, do którego skieruje nas internista.

Czym zajmuje się alergolog

Alergolog to lekarz medycyny, którego zadaniem jest poprawne zdiagnozowanie, a także leczenie wszelkich chorób, których źródłem są alergeny. Alergeny to te wszystkie substancje, które w styczności z organizmem człowieka wywołują niepożądaną reakcję organizmu, prowadzącą do kataru, łzawienia oczu, opuchlizny lub nieestetycznych przebarwień skórnych. W przypadku braku alergii styczność z alergenem nie spowoduje żadnej reakcji. Inaczej zachowa się system immunologiczny, gdy taka alergia występuje. Wymienić można dziesiątki alergii, z czego najpopularniejsze to alergia na pyłki traw, alergie pokarmowe na orzechy, cytrusy czy mleko. Innymi alergiami są alergie występujące w kontakcie z konkretnym kosmetykiem, bądź nawet metalem a także alergie na leki.

Jakie są najczęstsze schorzenia, jakimi zajmuje się alergolog?

Najlepiej wybrać się do alergologa w momencie, gdy u siebie bądź u swojego dziecka zauważymy takie objawy jak kichanie (szczególnie w okolicach wiosny), katar, swędzenie i łzawienie oczu lub napady duchoty. To prawdopodobnie jest reakcja organizmu na konkretne alergeny. W taki sam sposób zareagować powinniśmy w momencie, gdy zauważymy nieestetyczne zmiany skórne po kontakcie z różnymi przedmiotami. Zmiany te mogą pojawić się w postaci pęcherzyków lub wysypek w konkretnym miejscu na ciele. Dobrą praktyką jest w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który wyeliminuje potencjalne inne schorzenia. Jeżeli lekarz internista będzie mieć podejrzenie alergii, z pewnością skieruje nas do poradni alergologicznej, w której zostaną wykonane zaawansowane badania mające na celu zdiagnozowanie konkretnych alergii.

Jak wyglądają badania alergologiczne?

Każda wizyta u alergologa (polecany na https://salvemedica.pl/alergologia) w pierwszej kolejności rozpoczyna się od wywiadu, który ma ukierunkować lekarza na konkretne podejrzenia dotyczące alergii. Następnie, w zależności od specyfiki alergii, jaka jest podejrzewana u pacjenta, wykonuje się badanie skórne, badanie prowokacyjne, badania krwi oraz badania eliminacyjne. Po skutecznej diagnozie alergii lekarz może wypisać odpowiednie leki, które mają za zadanie wyeliminować konkretne reakcje alergiczne, a także przekazać zalecenia dotyczące ograniczenia konkretnych czynności jak na przykład jedzenia cytrusów bądź zakładania metalowej biżuterii.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Related Posts