Znaczenie zabawek w rozwoju dziecka

Zabawka towarzyszy dziecku od stuleci i chociaż zmieniała się jej postać to zawsze odgrywała podobna role. Jedną z funkcji jak wskazuje nazwa jest wypełnienie dziecku czasu, ponieważ przyciągający uwagę przedmiot sprawia, że maluch przestaje płakać, nie domaga się zainteresowania i sam jest w stanie zająć swoje myśli i ręce jakimś ciekawym działaniem. W przeszłości zabawki były uzależnione od klasy społecznej, ale nawet patyk owinięty szmatką, imitujący lalkę sprawiał, że zabawa stymulowała rozwój dziecka pobudzając jego procesy poznawcze i inspirując do działania.

Zabawki manipulacyjne

Kształtowanie czynności fizycznych, umiejętności siadania, chodzenia i operowania dłońmi to podstawowe czynności, jakie dziecko ćwiczy w pierwszych miesiącach życia. O ile siadanie czy stanie uwarunkowane jest wiekiem i gotowością do tych czynności o tyle ćwiczenie manualnych zdolności można wspomagać. Przydają się tu zabawki manipulacyjne, które przyspieszają i usprawniają rozwój dziecka w odniesieniu do sprawności dłoni, a potem palców. Do takich zabawek zaliczają się wszelkiego typu klocki, kostki o różnych kształtach dopasowywane do otworu, kółka zakładane na patyk, korale przesuwane po drucie, wymuszające na maluchu używanie rąk w bardzo precyzyjnych ruchach.

Zabawki edukacyjne

Dziecko w wieku nieco starszym musi też kształtować czynności poznawcze. Sprzyjają temu zabawki edukacyjne. Nawet, jeśli maluch jeszcze nie mówi, pokazywanie mu rysunków zwierzątek, kształtów, kolorów i nazywanie ich zostaje w jakimś stopniu zakodowane w pamięci poszerzając wiedzę. Rozwój dziecka w zakresie poznawczym wspomagają wszelkiego typu układanki obrazkowe, puzzle, gry pozwalające dopasować dźwięk do obrazka a także obrazkowe książeczki.

Zabawki uczące ról społecznych

Ważnym elementem wspierającym prawidłowy rozwój dziecka są zabawki przygotowujące do ról społecznych. Kształtowanie poczucia przynależności do określonej płci pojawia się już w wieku 3-4 lat, kiedy dziewczynki dostają pierwsze lalki, a chłopcy samochodziki, konie i szable. Prawidłowe ukierunkowanie malucha na właściwe postawy może zapobiegać w przyszłości różnym nietypowym zachowaniom, oraz takim postawom, jak zniewieściały chłopak czy zbyt męska dziewczyna.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Related Posts