Małe dzieci są szczególnie narażone na łapanie wirusów i bakterii z otoczenia. Ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni przystosowany do sprawnej ochrony organizmu przed czynnikami chorobotwórczymi. Najbardziej popularną wśród dzieci infekcją jest przeziębienie. Towarzyszące mu objawy takie jak gorączka, katar oraz kaszel nie dają spać, uprzykrzają zabawę i zmuszają do pozostania w łóżku.

Jak działać, jeśli przeziębienie u dziecka już wystąpiło?

Będąc pewnym, że jest to jedynie zwykłe przeziębienie, naszym pierwszym ruchem powinno być sięgnięcie po naturalne metody walki z katarem. Wygrzanie organizmu w łóżku, podawanie rozgrzewających herbat oraz zup stanowi podstawę w kuracji dziecka, chyba że występuje gorączka. Metody na zbicie wysokiej temperatury to kładzenie kompresów, środki przeciwgorączkowe oraz dbamy o to, aby nie doszło do przepocenia organizmu.

W wyniku utraty dużych ilości płynów, należy nawadniać młody organizm, podając słabe herbatki, wodę lub preparatem z witaminami. Jeżeli przeziębieniu towarzyszy katar, należy przede wszystkim zadbać o komfort spania dziecka. Oprócz kropelek do nosa, należy umościć poduszki w ten sposób, by głowa znajdowała się na wyższej pozycji niż nogi. Nawilżanie powietrza sprawi, że nie dojdzie do przesuszenie śluzówki. W walce z katarem pomogą inhalacje wodne z dodatkiem olejków eterycznych, jednak należy uważać z ich stosowaniem gdyż mogą uczulić maluszka.

Przeziębienie u dziecka jest jedną z przyczyn powstawania kaszlu

Ruch nie jest wtedy wskazany, gdyż może dodatkowo zaburzać proces oddychania. W przypadku, gdy dziecko nie chce odkrztusić zalegającej wydzieliny, możemy mu w tym pomóc poprzez delikatne poklepywanie po plecach. Gęsta wydzielina zostanie również rozwodniona, jeżeli będziemy podawać dziecku odpowiednie ilości płynów. Stosując częste wietrzenie pokoju, będziemy mieli pewność, co do nawilżenia powietrza. Za pozwoleniem lekarza można również zastosować stary, babciny środek na choroby dróg oddechowych, czyli stawianie baniek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)