Zbilansowana dieta dla osób aktywnych – jak się odżywiać?

Zdaniem lekarzy podstawą zdrowego trybu życia jest regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta. Ruch sprawia, że organizm wytwarza hormony szczęścia, a jego komórki są lepiej ukrwione i dotlenione. Decydując się na uprawianie sportu, nie należy zapominać o prawidłowym odżywianiu. Stosowanie odpowiedniej diety pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych .

Produkty wchodzące w skład zdrowiej diety dla osób aktywnych

Regularne treningi oraz odpowiednie odżywianie to czynniki, które pozwalają osiągać coraz lepsze wyniki, a także zmniejszają ryzyko występowania kontuzji oraz chorób. Dieta dla aktywnych powinna zawierać węglowodany będące źródłem energii, białka stanowiące budulec dla mięśni, a także zdrowie tłuszcze roślinne. Osoby pragnące prowadzić zdrowy tryb życia powinny spożywać pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu.

 

Sprawdź ofertę partnera serwisu: Fast Meal (fastmeal.pl)!

 

Ostatni posiłek należy zjeść na minimum dwie godziny przed snem. Podstawowym źródłem węglowodanów osoby aktywnej fizycznie powinny być takie produkty jak pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, ryż, makaron zwykły lub razowy, kasze, a także nasiona strączkowe. Wszystkie wymienione artykuły żywnościowe zawierają węglowodany złożone, które stopniowo uwalniają się w organizmie, dlatego nie powodują drastycznych zmian poziomu cukru we krwi. W diecie osoby aktywnej nie może również zabraknąć białka. W celu jego dostarczenia zaleca się spożywanie chudego mięsa, a także nabiału. Dobrym rozwiązaniem jest również dostarczanie białek roślinnych. Odpowiednia ilość protein w organizmie sprzyja rozbudowie tkanki mięśniowej, przyczynia się również do szybszej regeneracji mięśni.

Zdrowia dieta dla aktywnych bez wysiłku

Przygotowywanie smacznych posiłków na bazie zdrowych produktów wymaga czasu i wiedzy dotyczącej żywienia. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na spędzanie kilku godzin w kuchni i przyrządzanie zbilansowanych potraw o odpowiedniej wartości odżywczej. Rozwiązaniem tego problemu może być catering dietetyczny, który w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością.

Osoba korzystająca z tej usługi wybiera odpowiednią dietę dostosowaną do własnych potrzeb. Może to być dieta dla aktywnych, dla odchudzających się, dla cukrzyków, wegetarian bądź wegan. W skład każdego planu żywieniowego wchodzą różnorodne potrawy przygotowywane na bazie świeżych produktów wysokiej jakości. W zależności o potrzeb można wybrać od 3 do 5 posiłków oraz zamówić dodatkowe posiłki potreningowe. Gotowe do spożycia jedzenie jest każdego dnia dostarczane pod wskazany adres. Dzięki temu osoba prowadząca aktywny tryb życia może skupić się wyłącznie na pracy zawodowej oraz ćwiczeniach i nie musi marnować czasu na przyrządzanie posiłków. Najlepsze firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym wykorzystują metodę gotowania sous vide, która pozwala zachowywać wszystkie witaminy i mikroelementy tak potrzebne osobom aktywnym fizycznym. Metoda powolnego gotowaniu potraw w kąpieli wodnej poniżej temperatury wrzenia daje również znakomite walory smakowe i estetyczne.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Related Posts