Infekcje pochwy w ciąży

Ciąża to okres, który przewraca praktycznie całe życie kobiety do góry nogami. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o czynniki zewnętrzne czy zmiany, jakie niesie za sobą to, że na świecie ma się pojawić mały człowiek. Potężne zmiany zachodzą bowiem w samym organizmie kobiety. Nic dziwnego nie tylko psychicznie, ale też fizycznie przygotowuje się on do wzrostu w ciele kobiety nowego życia oraz do porodu.

Zmiany te mają rozmaity charakter począwszy do zmian budowy ciała kobiety po bardzo skomplikowaną gospodarkę hormonalną. Wiele zmian dotyczy przede wszystkim dróg rodnych. Niektóre z nich są mniej inne bardziej przyjemne. Wiele kobiet w okresie ciąży skarży się między innymi na wzmożone upławy. Wiele z nich przyjmuje to z niepokojem, sądząc, że jest to jeden z objawów infekcji intymnej opisanych na tej stronie.

Tymczasem w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Wzmożona produkcja śluzu oraz upławy jest bowiem w okresie ciąży naturalnym stanem fizjologicznym i niekoniecznie muszą wynikać z tego poważne konsekwencje. Z tym, że stan ten może właśnie do infekcji prowadzić. Niestety wzmożona wydzielina prowadzi również do tego, że ujście pochwy jest w większym stopniu narażone na szkodliwe działanie chorobliwych drobnoustrojów.

W związku z tym o rozwój infekcji pochwy nietrudno. W związku z tym niezwykle ważna jest właściwa profilaktyka zakażeń dróg intymnych w ciąży. Kobiety ze skłonnościami do tego typu zakażeń powinny unikać korzystania z basenu i dosyć ostrożnie podchodzić do korzystania z toalety publicznej. Powinny także pamiętać o przestrzeganiu zasada higieny. Mowa tu nie tylko o regularnym myciu się środkami, które pozwalają zachować prawidłowe pH pochwy, ale także o dokładnym myciu wanny po każdym domowniku, nie używaniu wspólnych ręczników, gąbek itp.

Profilaktycznie warto także przyjmować probiotyki, które pozwalają utrzymać prawidłową florę bakteryjną dróg intymnych. Ta profilaktyka jest niezwykle istotna, ponieważ infekcje pochwy w okresie ciąży jest znacznie trudniejsze do leczenia. Nieleczone infekcje mogą zaś wywołać powikłania zarówno u kobiety, jak i u dziecka.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Related Posts